• naše weby..
  • ..
  • .

Dobrá praxe Národní síť Zdravých měst

Liberec: "Dashboard" – město v číslech

Interaktivní aplikace město v číslech

Statutární město Liberec se inspirovalo v zahraničí a svým obyvatelům nechalo vytvořit interaktivní a zajímavostmi nabitý přehled města v číslech (dashboard). Návštěvníci microsite http://dashboard. liberec.cz, jsou okamžitě vtaženi do minimalistického a dynamického přehledu statistik.

Stránka funguje jako informační nástroj města, jehož prostřednictvím prezentuje výsledky své činnosti a s návštěvníky sdílí i řadu zajímavých číselných údajů z oblastí veřejné správy, bezpečnosti, dopravy, životního prostředí, kultury, vzdělávání a vybavenosti.


Všechny statistiky na jednom místě bez zahlcení daty

Na veřejně dostupné webové stránce se návštěvníci na jednom místě dozvědí hodnoty sledovaných parametrů ze života ve městě. Čísla jsou zobrazena přehledně na jednom místě a v časové ose.

V sekci o kultuře se například doví, kolik lidí navštívilo divadlo, zoo nebo skiareál. V sekci dopravy kolik lidí cestovalo v MHD, kolik je ve městě dopravních linek či nasazených vozidel. U životního prostředí jsou k dispozici výměry plochy městské zeleně nebo statistiky týkající se komunálního odpadu.

Za oblast veřejné správy město Liberec například informuje o návštěvnosti úřadu, která dosáhla přes 150 tisíc občanů, z nichž 18 % využilo možnost objednání přes internet. Občané mohou také zjistit například průměrné ceny bytů a domů či kapacitu pečovatelských domovů.


Do budoucna možný nástroj vzájemného srovnávání měst

Dashboard je pro Liberec novinkou, jelikož byl spuštěn na konci března 2016. Proto se prozatím nejedná o finální verzi a město se snaží neustále přidávat nové sledované parametry.

Zavedení předcházel záměr realizace projektu, definice sledovaných parametrů a po schválení finální implementace. Nutností bylo především shromáždit data pro sledované parametry pro prvotní naplnění stránek. S žádnými problémy se ale město prozatím nesetkalo.

Liberec si od projektu také slibuje, že by do budoucna mohl poskytnout možný nástroj pro srovnávání napříč českými městy (tj. nástroj benchmarkingu).
[...]

Nejčtenější dobrá praxe